Diş Çürükleri ve Dolgu

Dolgu(Konservatif Diş Tedavisi)

Diş Çürüğü Oluşumunun Nedenleri, Risk Faktörleri 

 

Diş çürükleri soğuk algınlığından sonra en yaygın ve sık görülen rahatsızlıktır. En çok çocuklar ve gençlerde oluşmakla birlikte, her yaşta bireylerde oluşabilir. 

 

Ağız içinin normal florasında bakteriler bulunmaktadır. Bakteriler tüm besinleri (şeker ve nişastayı) asitlere dönüştürürler. Bakteriler, asit, besin artıkları ve tükürük birleşerek diş üzerinde tutunan bir plak oluştururlar. Azı dişlerinin çiğneme yüzeyleri, dişlerle dişetinin birleşme alanları ve dolgu kenarları bu plağın en sık tutunduğu yüzeylerdir.

Bakteri plağının içindeki asitler mine yüzeyinin çözünmesine neden olur ve diş üzerinde oluklar, girintiler (kaviteler) açarlar. Dişin iç yapılarına ulaşacak kadar derinleşmeden önce kaviteler genellikle ağrısızdır. Çürük tedavi edilmediği ve dentin ile pulpaya ulaştığı takdirde sinirler ve kan damarcıkları ölür, diş apsesi oluşabilir. 

 

Yemekten sonraki 20 dakika plak ve bakteri aktivasyonunun en yoğun olduğu zaman dilimidir. Şekerler ve nişastalı yiyecekler (karbonhidratlar) diş çürüğü riskini artırırlar. Yapılaşan besinler diş yüzeyi üzerinde kaldıkları için zararlıdırlar. Sık sık atıştırmak, diş yüzeyinin asitlerle temas süresini artırdığından çürük riskini artırır. 

 

Diş Çürüğünün Yol Açtığı Semptomlar 

 

• Diş ağrısı - Özellikle tatlı, sıcak, soğuk yiyecek ve içeceklerden sonra 

• Diş üzerinde çukurcuk ve oluklar oluşması

• Diş apsesi

• Diş kırılması

• Diş hassasiyeti

• Diş üzerinde çiğneme yapamamak 

 

Diş Çürüklerinin Teşhisi 

 

Rutin ağız içi muayenesinde diş çürüklerinin erken dönemde tesbiti yapılabilir. Ara yüz çürüklerinin tespit edilmesinde diş röntgen filmi yardımcı olur. 

 

Diş Çürüklerinin Tedavisi 

 

Bir kere kaybedilen diş dokusu tekrar oluşmaz ancak tedavi ile ilerlemesi durdurulabilir ve kaybedilmiş doku dolgu maddeleri ile restore edilir. Tedavinin asıl amacı dişi korumak ve şikayetleri iyileştirmektir. İdeal olarak diş çürüklerinin önlenmesinin en iyi yolu doğru ağız hijyeninin öğrenilmesidir.

 

Dolgu Yapılma Aşamasında 

Çürük diş dokusu temizlenir ve bu bölge kompozit reçine, amalgam, altın veya porselen meteryal ile restore edilir. Kompozit reçineler ve porselen doğal diş görüntüsünü en yakın olarak taklit eden materyellerdir, bu nedenle gülüş hattı içindeki dişler için tercih edilirler. Gülüş hattının arkasında dişler için, güçlendirilmiş kompozit reçineler, amalgam veya porselen tercih edilir. 

 

Diş çürüğünün erken dönemde tedavi edilmesi, ilerlemiş bir çürüğün tedavi edilmesinden hem daha kolay hem de maddi olarak daha ucuzdur. Çürüğün temizlenmesi esnasında ağrı hissedilmemesi için lokal anestezi uygulanabilir. 

 

Her Diş Hekimi Her Tip Dolguyu Yapabilir mi? 

 

Her diş hekimi rutin dolguları yapabilir. Aşırı madde kayıplı ve enfekte dişlerin tedavilerinin Endodonti konusunda uzmanlaşmış bir diş hekimi tarafından yapılması tercih edilebilir.

 

Bir Dolgu Ömür Boyu Taşınabilir mi?

 

İyi yapılmış bir dolgu, hastanın ağız hijyeninin de iyi olması durumunda 20-25 yıl ya da daha fazla süre ile ağızda tutulabilir.

 

Amalgam Dolgu Nedir?

Gümüş, bakır, kalay gibi metaller civa ile karıştırılarak kavitenin içine kondanse edilebilen yarı katı bir form elde edilir. Diş hekimliğinde yüzyıldan fazla zamandır kulanılmaktadır.

 

Amalgam Dolgular Niçin Gri-Siyah Gözükür?

 

Amalgam dolgu yerleştirildikten sonra ikinci bir seansta cilası yapılmalıdır, cilalandığında gümüşün parlaklığı ortaya çıkar.

 

Kullanım Süreci İçinde Amalgam Dolgular Kırılır mı?

 

Büyük amalgam dolgular veya eski dolgular, ağır çiğneme kuvvetleri altında zaman içinde kırılabilir.

 

Çürük Kavitesi Diş Rengindeki Bir Materyal ile Doldurulabilir mi?

 

Diş renginde dolgu materyalleri mevcuttur. Bu materyaller diş ile oldukça uyumlu ve estetik görünürler. Bu çeşit dolgu maddelerine genel olarak kompozit denmektedir.

 

Diş Erozyonu Nedir? 

 

Bazı kimyasal maddelere bağlı olarak diş dokusundan kayıp olmasıdır. Genellikle gastrik problemleri olan ve aşırı miktarda asitli içecekler tüketen kişilerde görülür.

 

Diş Abrazyonu Nedir? 

Mekanik nedenlere bağlı olarak diş dokusundan kayıp olmasıdır. Sert bir fırça ile dişleri sertçe fırçalamak, iğne ısırmak gibi alışkanlıklar yol açabilir.-

 

Dişlerde Neden Hassasiyet Oluşur?

 

Normalde dişleri sıcak, soğuk, ekşi ve tatlı gibi dış etkilerden mine tabakası korur. Erozyon, abrazyon veya çürüğe bağlı olarak mine kaybedilmiş ise iç tabaka olan hassas dentin tabakası açığa çıkar. Dentinde uyaranları ileten sinir uçları bulunur ve bu nedenle hassasiyet hissedilir.

 

Hassasiyet Nasıl Tedavi Edilir? 

 

Erken dönemlerde, piyasada bulunabilen koruyucu ve hassasiyet giderici diş macunları yararlı olabilir. Yeterli etkinin sağlanabilmesi için uzun periyotlar süresince kullanılmaları gerekir. Eğer erozyon / abrazyon / çürük kavitesi mevcut ise dolgu yapılması gereklidir.